20 października 2017r. po raz drugi w Polsce z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odbył się Dzień Krajobrazu. Uczniowie naszego gimnazjum postanowili włączyć się w świętowanie tego dnia udając się z opiekunami p. prof. Dorotą Janik i p. prof. Patrycją Nowak na wycieczkę do Puszczykowa i Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Uczniowie mogli zmierzyć się z wyzwaniami geograficznymi i biologicznymi dowiadując się jednocześnie w jaki sposób powinniśmy brać aktywny udział w procesach planowania i kształtowania krajobrazu.

Nasza podróż rozpoczęła się na Dworcu Głównym w Poznaniu. Udaliśmy się do stacji  PKP w Puszczykowie. Po przejściu przez przejazd kolejowy udaliśmy się ulicą Wodziczki do Leśnego Ośrodka Wypoczynkowego przemierzając fragment pomarańczowego szklaku turystycznego im. Franciszka Jaśkowiaka. W Leśnym Ośrodku Wypoczynkowym. Rozpoznawaliśmy rodzime i obce gatunki drzew i krzewów, przypomnieliśmy sobie jak zorientować mapę w terenie i wyznaczyć kierunki świata przy odpowiednich warunkach świetlnych i przy niepogodzie. Po części sprawdzającej nasze umiejętności udaliśmy się szlakiem rowerowym wzdłuż Warty w stronę Łęczycy. W połowie trasy przerwa na śniadanie, podziwianie pięknych widoków i szukanie porostów, których obecność świadczy o czystości powietrza w WPN. Po powrocie z 10 kilometrowej wyprawy do ośrodka posililiśmy się leśnymi kiełbaskami i lasburgerami. Potem zdrowo zmęczeni i zadowoleni, że pogoda dopisała udaliśmy się z powrotem do naszych domów. Wszystko udało się dzięki dużemu zaangażowaniu naszych wspaniałych rodziców: Państwa Chęcińskich,  Bączyk i Maciejewskich – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!

Zdrowy odpoczynek połączony ze zdobywaniem wiedzy i napawanie się przepięknymi widokami sprawiły, że postanowiliśmy wpisać na stałe do naszego szkolnego kalendarza Dzień Krajobrazu. Pozwoli to uświadomić uczniom  jak ważną rolę w życiu człowieka pełni otaczająca nas przestrzeń oraz, że krajobraz ma realny wpływ na jakość naszego życia. Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z naszej wyprawy na dzień Krajobrazu.

 

Opracowały: Patrycja Nowak  i  Dorota Janik