Polsko – niemiecka wymiana młodzieży

We wrześniu br. rozpoczęliśmy współpracę z katolicką szkołą, St.-Franziskus-Schule, z Olpe w Niemczech. Tematem  projektu jest poznanie historii, kultury i zabytków regionu ze szczególnym zwróceniem uwagi na wzajemne przenikanie się kultury Polski i Niemiec.

Zbliżenie do siebie  młodzieży polskiej i niemieckiej  jest najważniejszym celem naszej wymiany. Uczniowie  mięli okazję poznać bliżej swoich rówieśników i  ich rodziców  w prywatnych domach i szkole. Dzięki tym kontaktom, uczniowie  mogli się przekonać jak nieprawdziwe są stereotypy myślenia o sobie nawzajem.   Wymiana dała  możliwość poznania  miasta i jego mieszkańców oraz doskonalenia umiejętności komunikacyjnych w  języku angielskim.

W czasie prawie tygodniowego pobytu młodzieży niemieckiej w Poznaniu uczniowie z obu szkół uczestniczyli w zajęciach  integracyjnych  w małych grupach oraz w grach i  zabawach sportowych.

W programie były również warsztaty teatralne, kulinarne i plastyczne, wspólne wycieczki i zwiedzanie Poznania. Zadaniem projektowym było stworzenie wspólnej prezentacji miejsc  wcześniej zwiedzanych przez uczniów.

Wymiana, jak sama nazwa wskazuje, nie kończy się na spotkaniu w Poznaniu. Nasi uczniowie odwiedzą szkołę w Olpe w marcu.

 

 

Opracowała: Anna Nowaczyk