W dniach 27.11-01.12.2017 odbyło się pierwsze spotkanie nauczycieli w ramach projektu Erasmus+. Nauczyciele  odwiedzili niewielkie miasteczko Ortona (Włochy), położone około 25 km na wschód od Chieti, a ponad 200 km od Rzymu. Wzięło w nim udział 12 nauczycieli z  Danii, Bułgarii, Turcjii Polski oraz 9 nauczycieli z Włoch.

Szkoła Istituto Comprensivo N. 2 w Ortonie jest szkołą, w której uczniowie pobierają naukę ogólnokształcącą, ale także dodatkowo jest szkołą muzyczną. Ponadto nauczyciel e w wielu aspektach starają się zastosować nowoczesne technologie i podczas nauczania stawiać na cyfryzację szkolnictwa. Szkoła wyposażona jest w dwie sale komputerowe, a uczniowie podczas zajęć informatycznych mają możliwość wykonywania swoich prac na drukarkach 3D. Szkoła ma dobre zaplecze sportowe, posiada salę gimnastyczną. W szkole panuje miła atmosfera, nauczyciele mają dobry kontakt z uczniami.

W czasie spotkania :

– Nauczyciele zostali oprowadzeni po szkole przez uczniów

– Pokazane zostały prezentacje szkół partnerskich

– Nauczyciele omówili dokładnie harmonogram działań na pierwszy rok projektu

– Zostały ustalone daty kolejnych spotkań

– Omówione zostało następne spotkanie w Danii

– Ustalone zostały szczegóły dotyczące strony internetowej projektu, grupy kontaktowej na Facebook’u oraz stronie na eTwinning

– Ustalono zakres działań podejmowanych pomiędzy spotkaniami z partnerami.

Atrakcją spotkania były wycieczki i zwiedzanie okolic Ortony. Mięliśmy okazję odwiedzić :

– Centrum miasta Ortona – Tosti Teatro (teatr z 1910r), Palazzo Farnese (rezydencja kuratora w Abruzji), Castello Aragonese (piękne pozostałości  Zamku Aragońskiego, który stanowił fortyfikację w Ortonie), Basilica of St. Thomas the Apostle (w której znajdują się relikwie Św. Tomasza).

– Produkcję wina Citra

– Zwiedzanie centrum Pescary

– Starą platformę rybacką (trabocchi) oraz tradycyjną restaurację z rybami i owocami morza

– Opactwo San Giovanni  w Venere – klasztor benedyktyński  z VI w.

Informacje o projekcie znajdują się w zakładce – Uczniowie – projekty edukacyjne.

Opracowała: Magdalena Dąbrowska