Wszystko zaczęło się od Akademii Społecznych organizowanych przez Sozialinstitut Kommende Dortmund w Niemczech w oparciu o katolicką naukę społeczną. Ks. Grzegorz Konieczny z Gimnazjum św. Stanisława Kostki w Poznaniu i Grzegorz Zbiorczyk z Gimnazjum nr 12 w Poznaniu, jako absolwenci tej akademii postanowili odpowiedzieć na zaproszenie Instytutu z Dortmundu, aby zorganizować podobną akademię społeczną, ale w swoim rodzinnym mieście i tym razem dla młodszej młodzieży.

I tak w 2014 roku w Nadziejewie k. Środy Wlkp. udało się zorganizować pierwszy projekt dla uczniów klas III gimnazjum. Do zespołu organizującego projekt dołączyła Patrycja Pędzisz z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu i s. Anna Tarnowska z Gimnazjum w Suchym Lesie. Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum z czterech szkół przez sześć dni wspólnie spędzili czas na dyskusjach, prelekcjach, warsztatach, wycieczkach i osobistych rozmowach wokół tematyki uzależnień ludzi młodych. Dla niektórych było to jednorazowe doświadczenie, ale dla niektórych początek przygody, która trwa do dzisiaj. Trzema podstawowymi kryteriami metody projektu są: doświadczenie, wspólnota i duchowość.

Od tej pory corocznie jesienią odbyły się następne projekty, a jeden dodatkowy w 2016 r. zorganizowano międzynarodowo z uczestnikami ze Słowacji. Nie brakowało również wielu mniejszych spotkań, akcji i wspólnego pomagania. W 2015 roku temat projektu dotyczył biedy, bezdomności i kontrastów społecznych. Temat projektu w roku 2016 brzmiał „Spotkanie pokoleń” i dotyczył osób starszych i ich problemów.

W roku szkolnym 2017/18 piąty już projekt odbył się w lutym i zatytułowany został „Rodzina i jej współczesne wyzwania”. Siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło w nim udział, a jeden absolwent był mentorem w czasie projektu, prowadząc aktywizację grupy i wprowadzając uczestników w metodę projektu.

W programie znalazły się spotkania z ludźmi, którzy zawodowo stykają się z problemami rodzin. Stąd nasza wizyta w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach o wykluczeniu społecznym, przygotowanych przez psychologów, pedagogów i terapeutów. Pani dr Jadwiga Pulikowska opowiedziała o działalności Archidiecezjalnej Poradni Rodzinnej, a siostra dr Maria Kwiek przeprowadziła warsztaty o relacjach i dojrzałej miłości. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w restauracji „Wspólny Stół”, będącej przedsiębiorstwem społecznym, prowadzonej przy współpracy z „Barką”. Nie mogło zabraknąć wizyty i naszej pomocy w czterech poznańskich jadłodajniach prowadzonych przez żeńskie zgromadzenia zakonne: Albertynki, Franciszkanki Rodziny Maryi, Urszulanki i Elżbietanki. Najczęściej nowym i poważnym doświadczeniem były odwiedziny Domu Dziecka na ul. Pamiątkowej. Dla wychowanków przygotowaliśmy program zajęć integracyjnych i sportowych, co było niezwykłym bogactwem nowych doświadczeń. W czasie projektu nie zabrakło integracji i wspólnej zabawy, a ufamy, że nowe znajomości i doświadczenia zyskane w czasie projektu zaowocują jeszcze większą gotowością pomocy i wrażliwością na ludzkie potrzeby.

Opracował: Ks. Grzegorz Konieczny