Od 12 do 18 marca 2018 sześć uczennic z klas trzecich gimnazjum uczestniczyło w zagranicznej części projektu Erasmus+ Practical Skills Matter. Do Frosinone, stolicy jednej z prowincji Włoch w pobliżu Rzymu przyjechało po 4-6 uczniów z Polski, Rumunii, Holandii i Grecji wraz z opiekunami, gdzie zostali przyjęci przez uczniów i nauczycieli włoskiej szkoły średniej Brunelleschi – DaVinci.
Projekt PRACTICAL SKILLS MATTER  dotyczy rozwijania umiejętności praktycznych, więc oprócz zwiedzania i poznawania kultury (od strony kuchni dosłownie i w przenośni), uczniowie przede wszystkim pracowali w grupach wielonarodowych. Uczestniczyli w zajęciach szkolnych (Polki nie dały się ograć przy stole do tenisa) i poznawali życie włoskiej szkoły – wielu zaciekawił w sali chemicznej piec do wypalania ceramiki i dość swobodne podejście do dyscypliny w czasie zajęć szkolnych. Międzynarodowe grupy projektowe wykonały kolorowe witraże do rozweselenia dość smutnego budynku, a na terenie  szkoły pojawiły się trzy ogródki kwiatowe.

Pamiątką wyjazdu jest logo, które uczniowie tworzyli we włoskiej pracowni komputerowej. W głosowaniu wybrano projekt naszej uczennicy-  Marysi Prochot.

W pamięci uczestników wyjazdu na długo pozostanie koncert młodzieżowej orkiestry, życzliwe słowa burmistrza i codzienne długie wędrówki. Najbardziej jednak włoska radość życia i świadomość, że naprawdę warto uczyć się języków obcych.

Opracowała: Agnieszka Weydmann