Dnia 17 kwietnia grupa uczniów, członków Kółka Języka Francuskiego razem ze swoją nauczycielką Martą Kundzewicz-Hetmańską uczestniczyła w sesji naukowej Instytutu Filologii Romańskiej.

Mieliśmy przyjemność wysłuchać czterech ciekawych wykładów, wygłoszonych przez doktorów i profesorów Katedry Języków Romańskich, oraz aktywnie wziąć udział w warsztatach animowanych przez Francuzki, pracujące na uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Poruszyła nas historia « meksykańskiej walizki », historia długo poszukiwanego pudełka z negatywami z hiszpańskiej wojny domowej Roberta Capy -jednego z najsłynniejszych fotografów wojennych.

Wszystkich zainteresował wykład o tożsamości à la belge. Pani doktor Joanna Teklik w ciekawy sposób przybliżyła nam kraj frytki i czekolady. Przedstawiła Królestwo Belgii jako kraj złożony, nietypowy, nazywany przez Baudelaire « śmieszny, groteskowy» a jego mieszkańców z dużym dystansem do siebie i wielkim poczuciem humoru. Na pewno wszyscy zapamiętają cytat dotyczący Belgów, którzy « mówią po francusku, a robią po niemiecku ».

Następnie usłyszeliśmy prezentację o Legionach Rzymskich. Dowiedzieliśmy się, że Rzymianie zbudowali fatastyczną sieć dróg wykładanych kamieniem. Dlatego też, powiedzenie „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” oznacza, że każda droga którą wybudowali, była połączona z Rzymem.

Na koniec części wykładowej dowiedzieliśmy się jak słuchanie muzyki wpływa na uczenie się języka. Okazało się, że np piosenka John’a Lennon’a – Imagine -bardzo korzystnie wpływa na nasz mózg. Harmonizuje ciało, pobudza mózg i sprawia, że lepiej przyswajamy wiedzę i języki.

W dobrym nastroju udaliśmy się na warsztaty. Najpierw uczestniczyliśmy w lekcji o kolegach Mikołajka «  Les copains du petit Nicolas », znanych z kultowej serii książek « Mikołajek ». Na podstawie fragmentu filmu uczniowie aktywnie pracowali podając krótki opis bohaterów.

Drugim warsztatem była praca z komiksem – znanym i lubianym przez francuskie dzieci pt : « Boules et Bill ». Komiks ten słada się z sympatycznych przygód i gag z codziennego życia 7-letniego chłopca imieniem Boule i jego psa Bill’a. Miło było widzieć zainteresowanie uczniów i dobry kontakt z prowadzącą panią Severine.

Tematem ostatnich zajęć był język francuski i gry. Pani Anne-Claire Moreau pokazała jak gry mogą rozwijąć mówienie w języku obcym.

Pobyt w Instytucie Filologii Romańskiej i obcowanie z językiem francuskim i kulturą krajów romańskich jeszcze bardziej zachęcił uczniów do nauki języka francuskiego w naszej szkole.

Opracowała : Marta Kundzewicz-Hetmańska