POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MIĘDZYNARODOWA MŁODZIEŻY

POZNAŃ – OLPE

W listopadzie bieżącego roku grupa 15 uczniów z gimnazjum i szkoły podstawowej brała udział w wymianie międzynarodowej z Niemcami.

Pierwszy dzień rozpoczął się podróżą do Olpe. Po dotarciu do celu, miejscowa społeczność szkolna przywitała uroczyście polską grupę. Uczniowie zostali przydzieleni do swoich partnerów i udali się do domów.

Następnego dnia, po dotarciu do szkoły, odbyło się spotkanie z panią dyrektor Gorg i zwiedzanie budynku. Kolejnym punktem dnia była praca projektowa, która polegała na przygotowaniu atrakcji turystycznych. Po tak intensywnym działaniu, odbył się spacer i zwiedzanie miasta Olpe. Nie mogło zabraknąć również atrakcji sportowych dla młodzieży.

Trzeciego dnia pobytu główną atrakcją okazała się wycieczka do Munster, gdzie uczniowie wzięli udział w grze miejskiej, pozwalającej poznać ulice i zabytki miasta. W drodze powrotnej uczniowie ćwiczyli swoje umiejętności matematyczne i fizyczne w centrum nauki Phanomenta.

Wtorkowy poranek stanowił wyzwanie dla uczniów, gdyż uczestniczyli w lekcjach swoich niemieckich partnerów. Popołudnie grupa spędziła w jaskini Atta, gdzie mogła podziwiać pierwotną naturę, ukrytą głęboko pod ziemią.

Kolejny dzień upłynął w uduchowionej atmosferze, gdyż odbyła się wycieczka do Kolonii. Na miejscu uczniowie podziwiali wspaniałą gotycką katedrę, a następnie wspięli się na jedną z wież, skąd dostrzec można było całe miasto. Aktywności sportowe miały swój ciąg dalszy, gdyż uczniowie rywalizowali ze sobą oraz pokonywali swoje lęki, podczas wspinaczki na ściance.

Piątek upłynął pod znakiem prac projektowych. Uczniowie tworzyli filmiki językowe. Ich zadanie polegało na wzajemnej nauce języka partnera z wymiany.

Ostatni dzień rozpoczęła wspólna Msza Święta, którą poprowadził w dwóch językach ks. Grzegorz. Zwieńczeniem pobytu było wspólne śniadanie, wręczenie nagród i certyfikatów. Po wzruszającym pożegnaniu, wszyscy wrócili cało, zdrowo i ze wspaniałymi wspomnieniami do Poznania.

Wymianę wsparła fundacja „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”.

Opracowała: Anna Lendzioszek-Rogaska