Nareszcie! Udało się ! Nasze kolejne pierwsze klasy zostały włączone w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. Dzieci były naprawdę PIERWSZA KLASA!!! Z uwagą słuchały książki
„Najwyższa na świecie wieża z książek” Rocio Bonilli opowiadającej o chłopcu, który za namową swojej mamy sięgnął po pierwszą książkę i już nie mógł przestać czytać po tym jak zauważył, że książki, tak jak nic na świecie, mają w sobie moc rozwijania wyobraźni…
W dalszej części uroczystości dzieci zapoznały się ze sposobem funkcjonowania biblioteki, zasadami w niej panującymi, ale przede wszystkim zostały zaproszone, by wejść do różnorodnego świata książek. Na specjalnie przygotowanej wystawie miały okazję zobaczyć książkę ogromną i ciężką oraz zupełnie maleńką książeczkę; książkę zupełnie nową , jeszcze nie wypożyczaną nikomu i pozycję najstarszą w naszej bibliotece (1876 rok!). Nie zabrakło też książki trójwymiarowej, w której po otwarciu można podziwiać między innymi podziemne korytarze mrówek, gniazdo os, polującą na owady modliszkę czy też pięknego, barwnego motyla.
Niemało emocji wywołała książka, w której historia się rozwija, ale tym razem dosłownie – książkę można rozciągać jak harmonijkę i czytać ją, jak to mówią, „jednym cięgiem” 😉
Książka z dziurą wydawać by się mogła z kolei towarem wybrakowanym , tymczasem uczniowie bardzo szybko odkryli, że dziura w książce może być wartością dodaną, skoro można tyle rzeczy w niej sobie wyobrazić, a nawet dokomponować według własnego pomysłu ;). Bo w to, że dzieci mają w sobie mnóstwo pomysłów i drzemiącą , czasem nieodkrytą jeszcze, kreatywną wyobraźnię, nigdy nie można zwątpić. Dlatego też jako pewien pomysł i zachętę, uczniom zostały przedstawione książki napisane i zilustrowane przez ich rówieśników, a także opracowane graficznie i edytorsko przez członków koła bibliotecznego.
Na koniec prezentacji różnego typu książek zgasło w bibliotece światło, a zabłysło światło latarki. Wszystko po to, by móc oglądnąć książkę zawierającą zbiór wierszyków ilustrowanych teatrem cieni, tworzonym poprzez przestrzenne formy książki. Bardzo to wszystkich zachwyciło.
W końcu nadszedł czas na sam ceremoniał pasowania. Jako insygnia posłużyły nam dwie ogromne zakładki do książek z wizerunkami bohaterów, lubianych przez wszystkich czytelników naszej biblioteki – Świnki Malinki i Słonia Leona. Każdy z uczniów dodatkowo otrzymał atrakcyjną książkę będącą Wyprawką Czytelniczą przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „ Mała książka – wielki człowiek” , której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Na zakończenie każdy z uczniów zapozował ze specjalnym plakatem- monidłem, już jako pełnoprawny Pożeracz Książek.

Od teraz uczniowie młodszych klas w towarzystwie swoich Wychowawczyń będą już regularnie odwiedzać bibliotekę i miejmy nadzieję, że wszyscy wyruszą ochoczo w podróż zwaną Czytaniem uruchamiając swoją Wyobraźnię.

Zapraszam do obszerniejszej relacji zdjęciowej na blogu bibliotecznym (baner BIBLIOTEKA)

Opracowała: Marianna Kieliszewska