W minionym miesiącu uczniowie starszych klas zajmowali się badaniem jakości powietrza, wody i gleby w okolicach naszej szkoły. Warsztaty terenowe oraz stacjonarne w naszej Ekopracowni OZE udało się przeprowadzić dzięki mobilnym zestawom badawczym, które zakupiliśmy z dotacji otrzymanej od WFOŚiGW w Poznaniu oraz od NFOŚiGW w kwocie 74.997zl. Uczniom udało się zbadać próbki gleby z terenów okolicznych szkoły. Przeprowadzone próby kalorymetryczne nie wykazały nadmiernego zakwaszenia gleb, a co za tym idzie nie wskazały na nadmierne zanieczyszczenie gleby w okolicy szkoły. Jednak badanie porostów nie wypadło już tak optymistycznie. Uczniowie udokumentowali, że na niektórych okolicznych drzewach mamy do czynienia z pustynią porostową, a na innych znajdują się porosty takie jak: złotorost, popielak, złociszek czy misecznica, których obecność świadczy o zanieczyszczeniu powietrza tlenkami siarki.
Wyniki swoich badań uczniowie zaprezentowali w formie wystawy czasowej dostępnej w sali 05. Wystawę obejrzało już ponad 500 osób.
Siódmoklasiści z koła ekologicznego w ubiegłym miesiącu skierowali też kilka słów do Rodziców naszych Uczniów. W ramach minikonferencji dla Rodziców i Gości w naszej Ekopracowni OZE nasi młodzi ekolodzy podzielili się swoimi obawami dotyczącymi zmian klimatycznych, przedstawili propozycję działań, które będą podejmowane przez nas w tym roku szkolnym, a także krótko opowiedzieli i zaprezentowali w formie wystawy nowy sprzęt m.in. modele turbin wiatrowych i paneli solarnych.
Podsumowaniem październikowych badań była międzyszkolna debata uczniowska o odnawialnych źródłach energii. Swoje pomysły dotyczące korzyści z OZE przedstawili nam uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im.bł. Natalii Tułasiewicz w Poznaniu. A o wpływie sztucznej inteligencji na rozwój OZE pomysłami z naszymi ósmoklasistami podzielili się nasi absolwenci (dziś uczniowie uczęszczający do Liceum św. Marii Magdaleny, V LO, czy też ZSBD). Efektem spotkań jest gazetka ścienna przygotowana przez naszych ósmoklasistów. Gazetka pełna różnych pomysłów na to jak AI (sztuczna inteligencja) może wpłynąć na rozwój OZE.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z podejmowanych przez nas działań 🙂
Opracowała: Patrycja Nowak