„Dzielni wojowie i cne białogłowy, witajcie na dworze króla Piotra I. Zgromadziliśmy się tu, abyście przed obliczem Jego Królewskiej Mości mogli dowieść swojej godności, odwagi oraz dworności”.
Takimi słowami w naszej szkole rozpoczęły się kolejne otrzęsiny klas pierwszych. Tradycyjnie przygotowali je dla swoich młodszych kolegów uczniowie klas drugich. Na uroczystość przybyli uczniowie – w strojach rycerskich chłopcy, a dziewczęta w strojach dam dworskich – rodzice oraz zaproszeni goście.
Pierwsza konkurencja została zapowiedziana następująco: „Waszym pierwszym zadaniem, przed którym was król w swej wielkiej mądrości postawić raczył, polegać będzie na przedstawieniu się poszczególnych oddziałów i pokazaniu tego, na co was stać”. Po tych słowach poszczególne klasy zaprezentowały swoje rozliczne umiejętności: tańce średniowieczne, sceny kabaretowe, pieśni rycerskie oraz wiersze.

Po wielkich brawach rozpoczęła się druga konkurencja. Zapowiedź zabrzmiała: „Dzielni mężowie, nadszedł czas, byście dowiedli swojej miłości wobec szlachetnych wybranek serc waszych. Czas, abyście zaprezentowali swoje uczucia. Wyzwanie to nazwą przedziwną i śmieszną zowią scenką”. Byliśmyzatem świadkami, jak rycerze – wierszem i pieśnią, ale również mieczem – zdobywają uczucia swoich dam walcząc z licznymi przeciwnościami losu.

Po tej konkurencji „Czas nadszedł na turniej rycerski. Najzdolniejsi spośród was wojownicy mogą zmierzyć się z sobą.  Prosimy o wystąpienie chętnego męża z każdego oddziału”. Rycerze z poszczególnych oddziałów walczyli ze sobą do ostatniego tchu nadmuchiwanymi mieczami, a wybranki ich serc dzielnie im sekundowały – podając miecze wypadające z dłoni omdlałych z wysiłku, ocierając czoła zroszone potem ze zmęczenia…

Ostatnia konkurencja polegała na tym, „aby te oto ciężary (czyli piłki lekarskie) na wyprostowanej ręce jak najdłużej utrzymać. Czas odmierzany będzie, a kto najlepszy się okaże, ten zwycięży”. Mury naszej szkoły zadrżały od dopingu zaiste godnego igrzysk olimpijskich…

I oto nadeszła wielka chwila – pasowanie rycerzy i dam na uczniów naszej szkoły, a król przemówił tymi oto słowami:„wzywam was – oddziały rycerzy i dam – przystąpcie i uklęknijcie jeden koło drugiego”. Po ceremonii pasowania uczniowie udali się na średniowieczną ucztę rycerską przygotowaną przez rodziców.

A następnie wszyscy razem bawiliśmy się na grillu….

opracowała Maria Pacholska

no images were found