14 grudnia 2012 uczniowie klas pierwszych kolejny raz wraz z wychowawcami wybrali się do Berlina do muzeów. Wyjazd takie odbywa się każdego roku w ramach projektu klas pierwszych – STAROŻYTNOŚĆ. Tym razem pojechaliśmy dwoma autokarami, tak wielu uczniów chciało „dotknąć” starożytności osobiście.

Najpierw miało miejsce zwiedzanie miasta z okien autokaru. Pilot opowiedział nam krótko o historii i położeniu miasta, o Murze Berlińskim, Bramie Brandenburskiej, Reichstagu.

W ramach projektu zwiedziliśmy dwa muzea – Pergamon oraz Muzeum Egipskie, w których to uczniowie rozwiązywali karty pracy, szukając i opisując konkretne obiekty. Wiedzę swoją poszerzali wysłuchując informacji zawartych w audio przewodniku w języku polskim, z którego mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat eksponatów, ich pochodzenia, zastosowania oraz odkrycia przez archeologów.

Po zwiedzaniu udaliśmy się na jeden z wielu berlińskich jarmarków świątecznych – Weihnachtsmarkt,  mieszczańscy się przy Wieży Telewizyjnej zwany przez Niemców – Berliner Weihnachtszeit vor dem Roten Rathaus (Świąteczny czas pod Berlińskim Ratuszem), na którym mogliśmy spróbować niemieckich specjałów. Trzykrotnie podczas dnia, gości odwiedza tam Święty Mikołaj, który przejeżdża wraz z reniferami, na saniach zaczepionych na specjalnych linach, nad głowami odwiedzających. Nam również udało się to zdarzenie zaobserwować.

opracowały: Małgorzata Andryszak oraz Katarzyna Lisiecka