„Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy…” 21 grudnia niewątpliwie taki był. Tego dnia w naszej szkole odbyły się klasowe wigilie. Również nasza klasa 1a po raz pierwszy z przejęciem włączyła się w szkolne obchody Świąt Bożego Narodzenia. Zebraliśmy się w naszej sali o godz. 8.00, aby przygotować stoły, ustawić na nich smakołyki przygotowane przez naszych rodziców, a pośrodku postawić choinkę, pod którą spoczęły prezenty, które drogą losowania przygotowaliśmy dla siebie nawzajem. Następnie udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy program artystyczny upamiętniający rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Następnie Ksiądz Dyrektor złożył wszystkim życzenia,  a potem nadszedł czas na dzielenie się opłatkiem w gronie szkolnym. Po przekazaniu przewodniczącym klas świec Caritas (w ten sposób wsparliśmy Wigilijne Dzieło Pomocy dzieciom) udaliśmy się do naszej klasy. Słowa ewangelii przypominające nam cud Narodzenia Pańskiego wprowadziły nas w uroczysty nastrój. Podtrzymało go składanie sobie życzeń przy wtórze kolęd oraz łamanie opłatkiem. Potem nadszedł czas na zajadanie słodyczy oraz rozpakowywanie prezentów. Z życzeniami dla naszych rodzin, aby te Święta były czasem błogosławionym przez Dzieciątko Jezus, udaliśmy się do domów.

Wigilia klasy 1b – nasza pierwsza wigilia, na której gościliśmy panią Alicję Szewczyk. Rozpoczęliśmy od składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Następnie dwie Mikołajki rozdały prezenty i, wśród zachwytu i zadziwienia nad upominkami, rozpoczęliśmy kolędowanie przy stole pełnym słodkości.

Klasa 1c zebrała się w sali 07,  by wspólnie przełamać się opłatkiem. Uczniowie przybyli nieco wcześniej by przygotować salę do wspólnej wigilii. Zaproszono również gości: Panią Dorotę Janik – nauczycielkę geografii oraz Pana Janusza Pitułę – nauczyciela wychowania fizycznego. Po wspólnym apelu i podzieleniu się opłatkiem ze społecznością szkolną w sali gimnastycznej, udaliśmy się do własnej sali lekcyjnej. Nadszedł czas na życzenia, opłatek i wspólne kolędowanie oraz konsumowanie smakołyków przygotowanych przez uczniów oraz ich rodziców. Wspólne biesiadowanie umili nam nasi grajkowie i śpiewacy, którzy dali piękny koncert kolęd.

Po oficjalnej części, w której uczestniczyli uczniowie całej Szkoły, klasa 1d udała się do swojej sali. Po odczytaniu odpowiedniego fragmentu z Biblii uczniowie złożyli sobie świąteczne życzenia. Następnie rozdane zostały prezenty, a pod koniec spotkania klasa zaśpiewała wybrane kolędy. We wspólnym świętowaniu uczestniczyli także zaproszeni goście, czyli ks. Dyr. Piotr Kuś oraz p. Ryszard Radkowski. Spotkaniu towarzyszyła sympatyczna atmosfera, którą dopełniał świąteczny wystrój klasy oraz różnorodne dania przyniesione przez uczniów.

Klasa 2c spotkała się o godzinie 8:00, aby przygotować salę nr 6 do świętowania. Chłopcy ustawili stoły i krzesła, dziewczynki zajęły się ułożeniem słodkich specjałów i udekorowaniem stołu. Następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, aby wraz z całą społecznością szkolną podzielić się opłatkiem i wysłuchać prezentacji o Powstaniu Wielkopolskim. Po powrocie do sal, w kręgu naszej klasy, oraz zaproszonej pani Hanny Kowalik odśpiewaliśmy kolędę i zasiedliśmy do apetycznego stołu świątecznego. Przyszedł także Gwiazdor wraz ze Śnieżynką i każdego obdarował miłym upominkiem.

W sali nr 4. uczniowie przygotowali  świąteczny wystój sali, nakryli stoły obrusem, zapalili świeczki. Na Wigilię klasa II D zaprosiła p. Martę Gołkowską i p. Damiana. Przewodniczący klasy przeczytał odpowiedni fragment Pisma św. Następnie wychowawczyni  złożyła klasie serdeczne życzenia. Potem nastąpił moment składania sobie wzajemnych życzeń. Przewodniczący klasy – Bartek Ulatowski złożył życzenia wszystkim obecnym. Ostatnim akcentem było rozdanie prezentów (w rolę Gwiazdora wcieliła się Zuza – zastępca przewodniczącego klasy) oraz zjedzenie przysmaków przygotowanych przez rodziców i niektórych z uczniów.

Już trzecia wspólna wigilia klasy 3b. Wymiana prezentów sprawiła chyba więcej radości niż w poprzednich latach – znamy się przecież coraz lepiej. I jak w zeszłym roku przygotowaliśmy prezent świąteczny dla rodziny, którą opiekuje się pan Pedagog. A na spotkanie w klasie mieliśmy przygotowany quiz o Bożym Narodzeniu i różne ciekawostki, tylko… zabrakło na to czasu. Po złożeniu sobie życzeń potrzebowaliśmy spokoju, żeby po prostu porozmawiać, nacieszyć się sobą bez pośpiechu. I było bardzo świątecznie…

Po upamiętnieniu zbliżającej się 94 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz po wysłuchaniu świątecznych życzeń Księdza Dyrektora, klasa IIIc rozpoczęła swoją ostatnią klasową wigilię. Do wioski Mikołaja, w którą cudownie (za sprawą elfów i reniferów) przemieniła się sala numer 12, zaproszone były tylko „grzeczne dzieci”… Jednak o hojnym sercu Mikołaj, zamiast rózgi, przygotował dla każdego twórcze upominki – nie zapominając nawet o specjalnym Gościu naszego opłatkowego spotkania, nauczycielce chemii, p. Barbarze Guzek ani o wychowawczyni, p. Joannie Tritt. Wzruszających życzeń, kolęd polskich i czeskich oraz pamiątkowych fotografii nie było końca – ale przecież wszyscy mamy jednak nadzieję, że wigilijne, klasowe tradycje utrzymają się także wśród przyszłych (i oczywiście wyjątkowych!) absolwentów.