W dniu 20 maja chętni uczniowie klas trzecich udali się pod opieką pani Katarzyny Lisieckiej i pani Marianny Kieliszewskiej do siedziby Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu przy ul. Ratajczaka.  Powitała ich tam przemiła pani sędzia – Małgorzata Bejgerowska, na spotkanie z którą umówił nas tata Piotra Góreckiego z klasy 1d – pan Tomasz Górecki.

Tak więc zawód sędziego był tym, który mogliśmy tym razem poznać.  Pani sędzia zabrała młodzież do sali posiedzeń gdzie najpierw opowiedziała jak zostaje się sędzią, jak długo trzeba studiować i doskonalić się, aby ten zawód wykonywać. Dowiedzieliśmy się, jakie trzeba spełnić warunki, aby zostać powołanym na sędziego (np. że trzeba mieć ukończone 29 lat i złożyć egzamin sędziowski) oraz jakiego typu sądy możemy spotkać w naszym kraju, a w szczególności czym zajmuje się Sąd Administracyjny, w którego murach gościliśmy.

Najciekawsza jednak część spotkania to zaaranżowane przez panią sędzię posiedzenie sądu, gdzie w roli adwokata wystąpiła Anastazja Stelmach z 3a, w roli pełnomocnika organu Wiktor Bombola z 3a, natomiast obok przewodniczącego,  w osobie naszej gospodyni – sędzi Małgorzaty Bejgerowskiej zasiadły Monika Kozłowska z klasy 3b i  Konstancja Wysocka z klasy 3a. Sprawa dotyczyła zbyt dużych wydatków w stosunku do dochodów skarżącego. Tym razem, chociaż bardzo profesjonalnie broniąc swojego klienta – Anastazja nie wygrała sprawy, jednakże przez panią sędzię pochwalona została za zaangażowanie i znajomość rzeczy.

Bardzo dziękujemy Pani Sędzi Małgorzacie Bejgerowskiej za tak interesująco przygotowane spotkanie, poznając zawód w taki właśnie sposób naprawdę można się nim zafascynować.

Kolejnym miejscem, które odwiedzimy będzie kwiaciarnia, dowiemy się tam co nieco o artystycznej stronie zawodu florysta.