25 września Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. S. Kostki świętowało Uroczystą Inaugurację Roku Szkolnego. Honorowym gościem uroczystości był biskup Damian Bryl, który celebrował mszę św. rozpoczynającą obchody. Podczas homilii Biskup przekonywał, że warto postrzegać obowiązek szkolny nie w kategorii przykrej konieczności, ale raczej w kontekście samodoskonalenia- ćwiczenia niezbędnego w dążeniu do świętości, która powinna być celem każdego z nas.

Po zakończeniu eucharystii wszyscy udali się do szkoły, gdzie nastąpiła część oficjalna inauguracji. Już po raz drugi nastąpiło przekazanie sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu. Na rok szkolny 2013/2014 chorążym został Tomasz Kosmalski z klasy 2a, a w skład asysty weszły  Agata Rejmenciak  z kl. 2b oraz Weronika Opszalska z kl. 2a. W składzie rezerwowym znaleźli się: Jakub Kochanek z kl. 2c, Karolina Gronkiewicz z kl. 2c i  Klaudia Jakubek z kl. 2d. Po ślubowaniu, a następnie- odebraniu przez ustępujący poczet listów gratulacyjnych, głos zabrał Ksiądz Dyrektor, który przypomniał, jak wyglądały początki naszej szkoły i wyraził przekonanie, że jest ona dziełem Bożym. Dalszą część uroczystości wypełniło ogłoszenie wyników dwóch konkursów zorganizowanych w związku ze świętem patrona gimnazjum, św. S. Kostki. I tak- zwyciężczynią Konkursu Wiedzy o Patronie została Magdalena Pietrzak z kl. 2c, natomiast I miejsce w Konkursie Literackim „Św. Stanisław Kostka oczami młodych” przypadło w udziale Małgorzacie Gawelskiej z kl. 2a. Zarówno Małgosia, jak i zdobywczyni II miejsca- Marika Kaczmarek z pierwszej klasy liceum- zaprezentowały przed zebranymi swoje utwory. Ta artystyczna dawka emocji była niejako preludium do wspaniałego występu szkolnego zespołu wokalno- muzycznego pod przewodnictwem pani Marty Gołkowskiej, który w trakcie krótkiego recitalu poruszył całą publiczność.

Obchody Uroczystej Inauguracji Roku Szkolnego zakończyła wspólna modlitwa „Anioł Pański” poprowadzona przez Księdza Biskupa.

 

opracowała: Katarzyna Błajet