Przygotowania do uroczystej Akademii z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się tydzień wcześniej, kiedy wszystkie klasy udekorowały szkołę biało-czerwonymi barwami, a w klasach znalazły się okolicznościowe gazetki tematyczne.

12 listopada 2013 roku odbyła się uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie oraz Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, akademia rozpoczęła się recytacją wiersza, który był jednocześnie pytaniem:

Listopad  2013 roku

Zwyczajne miasto, zwyczajna ulica, zwyczajni ludzie …

Szare niebo, szare domy, szarzy ludzie …

I tylko pora niezwykła….

…między żywych idą duchy i razem się bratają…

Między żywych? Między zagonionych? Między załatwiających sprawy dnia codziennego?

Między NIEPAMIĘTAJĄCYCH?

I tylko…

Promień słońca szuka biało-czerwonej,

I tylko…

Promień słońca szuka słów dalekich – bliskich „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Nie zginęła?

Nie zginęła?

Nie zginęła?

Akademia rozpoczęła się wysłuchaniem pieśni Marka Grechuty „Ojczyzna”. Następnie, w wykonaniu uczennic Koła Teatralnego klas drugich, usłyszeliśmy wiersze o Ojczyźnie, będące poetycką narracją przedstawiającą najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Chór i zespół muzyczny prowadzony przez p. Martę Gołkowską wykonał pieśni: „Pierwszą brygadę” i „Szarą piechotę” . Końcowym fragmentem Akademii było wysłuchanie Wielkiego Poloneza As-dur, op. 53 Fryderyka Chopina. Akademia zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem sztandaru.
opracowała: Maria Pacholska