W dniach od 18 do 22 listopada tego roku w naszej szkole mogliśmy uczestniczyć w tzw. Tygodniu Nauk Ścisłych. Każdy z uczniów naszego gimnazjum miał  możliwość pogłębienia wiedzy w dziedzinie fizyki i chemii poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach warsztatowych. Korzystaliśmy więc z  warsztatów, laboratoriów, a także nocy naukowców zorganizowanej w szkole, a w piątek jakby na podsumowanie wybraliśmy się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Jak co roku w ramach warsztatów chemicznych mogliśmy obejrzeć, ale także i samodzielnie przeprowadzić wiele doświadczeń. Do najciekawszych i najbardziej efektywnych należało badanie palności butanu.

Po raz pierwszy mogliśmy również uczestniczyć w warsztatach fizycznych, których zakres dotyczył prądu elektrycznego. W ciągu 45 minut nauczyliśmy się jak zbudować obwód elektryczny tak, by popłynął w nim prąd; mierzyliśmy napięcie i natężenie prądu w różnych warunkach układu, wyznaczaliśmy opór żarówki.

Podczas Nocy Naukowców byliśmy m.in. świadkami  elektromagnetycznej lewitacji metalowych przedmiotów, drgania cieczy nienewtonowskich, zmiany dźwięków w kubku kawy w zależności od ustawień pęcherzyków powietrza. Najciekawszym przyrządem okazał się  transformator Volty, który bez użycia przewodów wytwarzał iskry elektryczne o bardzo wysokim napięciu elektrycznym.

Najlepiej jednak bawiliśmy się w Centrum Nauki Kopernik. Liczne atrakcje i doświadczenia zapewniły nam wiele wrażeń, ale także spowodowały, że chcieliśmy i chcemy dowiadywać się jeszcze więcej w dziedzinie nauk ścisłych. Mieliśmy możliwość zamknąć się w bańce mydlanej, sprawdzić jak wyglądać będziemy za parę lat, pograć na harfie bez strun, a nawet poczuć się jak chomik. Dzięki kartom pracy uczyliśmy się jak pracować drużynowo i korzystać z nabytej już wiedzy, by rozwiązywać wszechobecne fizyczne problemy codziennego życia.

Moim zdaniem, tydzień Nauk Ścisłych był bardzo interesujący i twórczy. W myśl słów Konfucjusza: „Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem” zapamiętanie i zrozumienie wielu zjawisk dzięki czynnemu w nich uczestnictwu okazało się bardzo owocne. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, przeprowadzaliśmy wiele doświadczeń, które zapamiętamy, ponieważ mogliśmy je dotknąć. Wyjazd do Warszawy był doskonałym podsumowaniem i wspaniałym przeżyciem. Teraz jesteśmy bardziej świadomi tego, co dzieje się wokół  nas na co dzień. Bo przecież jak powiedział Seneka: „Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy.” A takie formy zdobywania wiedzy bardzo nam w tym pomagają.

Dziękujemy Organizatorom

opracowała: Kinga Pałgan