27 listopada 2013 roku, po raz czwarty w naszej szkole, odbył się wielki turniej klas pierwszych „Z kulturą starożytnej Grecji na Ty”. Najważniejszym celem dydaktycznym tego turnieju było  utrwalenie wiedzy o starożytnej Grecji, a cel wychowawczy stanowiła integracja uczniów i rodziców klas I.

Turniej rozpoczęły „igrzyska olimpijskie”, składające się z konkurencji, których wzory sięgały starożytnych igrzysk: skoku w dal, biegu na czas (jednak nie był to bieg maratoński), wyścigów rydwanów i rzutu dyskiem. Następnie reprezentanci klas sprawdzili swoją wiedzę w testach z historii, geografii i przyrody Grecji.

Emocje sięgnęły prawie szczytu olimpijskiego, kiedy rozpoczęły się konkurencje teatralne: inscenizacja dowolnego mitu greckiego oraz pantomima bogów greckich. Oj, zdziwiłby się Homer przyglądając się tym inscenizacjom i pantominie …

Kolejną konkurencją była prezentacja plakatów: jeden z nich przedstawiał wybranego przez uczniów greckiego boga, a drugi był reklamą biura turystycznego, które zapraszało  w języku angielskim na wycieczkę do starożytnej Grecji.

Klasy zmierzyły się w kolejnej konkurencji, którą był taniec grecki „syrtaki”, znany bardziej pod nazwą „zorba”.

W czasie, kiedy uczniowie zmagali się w kolejnych konkurencjach, rodzice przygotowywali „ucztę grecką” dla zawodników.

Jury – dowodzone przez Księdza Dyrektora –  przyznało nagrody (w postaci wielkich tortów) wszystkim klasom. Turniej zakończył się wspólnym tańcem zorba i wielką ucztą.

opracowała: Maria Pacholska