Na początku listopada rozpoczęły się przygotowania do obchodów 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – w salach lekcyjnych znalazły się okolicznościowe gazetki tematyczne.

10 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły oraz jej Dyrekcja, nauczyciele  i pracownicy. Akademia rozpoczęła się następującymi słowami:

„11 listopada obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości, a dzisiejszą akademią składamy hołd tym, którzy o nią walczyli i ją wywalczyli. A było ich setki tysięcy. Szli oni na śmierć, aby spełnić swój najwyższy patriotyczny obowiązek. Najwyższą ofiarą – ofiarą z krwi naprawili niegodziwość i błędy tych, którzy posiadaną niepodległość utracili i sprzedali                  w imię swych osobistych interesów”.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego uczennice i uczniowie przedstawili – prozą i wierszami – upadek państwowości Polski w XVIII wieku, a następnie sytuację Polaków pod zaborami. Chór i zespół muzyczny prowadzony przez p. Martę Dzięcioł wykonał „Pierwszą brygadę” przybliżając w ten sposób moment odzyskania niepodległości przez Polskę. Podniosłym fragmentem uroczystości było zaśpiewanie „Roty” przez wszystkich uczniów naszej szkoły. Natomiast wzruszenie wywołała modlitwa „O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej”. Podczas akademii uczniowie wysłuchali także Wielkiego Poloneza As-dur, op. 53 Fryderyka Chopina.

Akademia zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem sztandaru.

opracowała: Maria Pacholska