Żywa lekcja historii – spotkanie z grupą rekonstrukcyjną 4 pułku Piechoty Xsięstwa Warszawskiego.

25 września uczniowie klasy III b wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Naszym gościem był pan Piotr Sobieralski z grupy rekonstrukcyjnej 4 pułku Piechoty Xsięstwa Warszawskiego.

Był to jeden z najbardziej zasłużonych i najbardziej walecznych polskich pułków w epoce napoleońskiej. Na przestrzeni siedmiu lat swojego istnienia niemal przez cały czas przebywał w ogniu walki i jego udziałem jest jeden z największych sukcesów piechoty w skali całej epoki. Jeden z historyków badających historię polskiej wojskowości napisał kiedyś: „Czem dla polskiej kawaleryi jest Somo-Sierra, tem dla polskiej piechoty jest obrona Fuengirolli”. Czym była Fuengirolla i czemuż uważana jest za niebagatelne osiągnięcie uczniowie dowiedzieli się z zajęć przeprowadzonych przez pana Sobieralskiego.

Dodatkowym atutem  lekcji  zobaczenie umundurowania oraz elementów uzbrojenia pułku , który  nosił mundury w barwach I Dywizji Xięstwa Warszawskiego, które uznaje się za najpiękniejsze kolorystycznie i najmilsze dla oka.

Taka żywa lekcja historii na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowała: Anna Bielawska