Dnia 24 kwietnia klasa 7a, wraz z wychowawczynią Martą Kundzewicz-Hetmańską i Panią Julitą Kaczmarczyk udała się do Katedry Genetyki i Hodowli Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w ramach XXI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach praktycznych dotyczących soi. Najpierw dowiedzieli się, że w Katedrze Genetyki i Hodowli Roślin wyhodowano soję metodami konwencjonalnymi, bez modyfikacji genetycznych. Poznali także liczne korzyści z uprawy soi w gospodarstwie.

Następnie siódmoklasiści mogli spróbować swoich sił przy izolacji DNA z soi.

To były wspaniałe warsztaty i uczniowie mogli poczuć się jak młodzi naukowcy.

Podczas pobytu na uniwersytecie wysłuchaliśmy trzech wykładów. Dwa pierwsze dotyczyły planowania i wyboru szkoły i zawodu, oraz ukazywały stopień ważności wyborów edukacyjno, zawodowych na dalsze życie młodych ludzi.

Uczniowie otrzymali dużo praktycznych wskazówek odnośnie wyboru szkoły i swojej przyszłości zawodowej.

Poznali także przydatne w tym temacie strony internetowe np :

www.mlodziwlodzi.pl/kompetencjometr

www.idea-hc.pl/talentgame

www.doradztwo.ore.edu.pl/wybieram-zawod

www.doradztwo.ore.edu.pl/filmy-o-zawodach

Kolejny wykład podejmował temat : « Czy kiedyś zabraknie nam nowych produktów żywnościowych ? Co jest inspiracją dla ich rozwoju ? »

Odpowiedzi na te i inne pytania mogliśmy znaleźć podczas wykładu pokazującego rolę i miejsce współczesnego konsumenta w dobie innowacyjności na rynku produktów żywnościowych.

W międzyczasie uczniowie skorzystali ze stoisk interaktywnych przygotowanych przez studentów.

Bez wątpienia był to ciekawy i pouczający dzień.

Opracowała: Marta Kundzewicz-Hetmańska