SPOTKANIE NAUCZYCIELI

W CLUJ w RUMUNII  15 –19.05.2018

W RAMACH PROJEKTU ERASMUS +

„UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNE SĄ WAŻNE, CZYLI OD TEORII DO PRAKTYKI W SZKOLE”

 

            W dniach 15-19.05.2018 odbyło się trzecie z kolei  spotkanie, a drugie nauczycieli w ramach projektu Erasmus+ „Practical skills matter”. Nauczyciele  odwiedzili  rumuńskie miasto Cluj Napoca, położone w północno zachodniej części tego kraju. Wzięło w nim udział 13 nauczycieli z  Grecji, Włoch, Holandii i Polski oraz wielu  ze szkoły goszczącej.

Szkoła „Emil Isac” jest szkołą podstawową, w której uczą się dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Budynek jest zadbany a na ścianach widnieją kolorowe prace uczniów. Jest też wiele akcentów współpracy międzynarodowej.  Uczniowie w ludowych strojach powitali nas chlebem i solą oraz pokazali zajęcia praktyczne,  takie jak malowanie talerzy czy prace w ogrodzie szkolnym. Mieliśmy też okazję uczestniczyć w obchodach święta wniebowstąpienia i posłuchać jak śpiewa chór szkolny.

Ponieważ było to spotkanie robocze nauczycieli, większość czasu poświęcona była na dyskusję, podsumowanie pierwszego roku projektu i ustalenia na przyszły rok.

Atrakcją spotkania było zwiedzanie Cluj, które jest bardzo starym miastem, gdzie można zobaczyć kościoły różnych wyznań i wiele innych zabytków. Odwiedziliśmy też  kopalnię soli w miejscowości Turda. Najbardziej jednak podobała nam się gościnność gospodarzy i przyjacielska atmosfera podczas spotkania.

Opracowała: Anna Nowaczyk