Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży
Katolicka Szkoła Podstawowa św. Stanisława Kostki Poznań – St.-Franziskus-Schule Olpe
Od 22 do 28 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły gościli z rewizytą niemieckich uczniów ze Szkoły św. Franciszka w Olpe w Westfalii. Była to druga część projektu wymiany młodzieży szkolnej. W listopadzie minionego roku to polska grupa gościła w Olpe.
Nasze przygotowanie do wizyty Niemców zaczęliśmy już jesienią, tuż po powrocie z Olpe, gdy zaczęliśmy planować czas pobytu naszych gości w Polsce. W końcu nadszedł marzec. Licząca 15-tu uczniów i dwóch nauczycieli grupa z Niemiec przyjechała busem do Poznania w piątkowy wieczór 22 marca. Po krótkim powitaniu w szkole polscy partnerzy wymiany zabrali gości do domu.
Pierwszy dzień wymiany rozpoczęliśmy od zapoznania gości z naszą szkołą. W jej progach powitał grupę ks. dyrektor Piotr Kuś. Zwiedziliśmy budynek szkoły, a następnie w sali gimnastycznej pan Jan Tasiemski-Pituła poprowadził zajęcia sportowe. Po intensywnej godzinie przy komputerach wzięliśmy udział w warsztatach przygotowujących do zapoznania się z naszym miastem „Poznaj Poznań!”. W prezentacji multimedialnej w dwóch językach przedstawiliśmy najważniejsze zabytki Poznania. Pracując w grupach doskonaliliśmy swoje umiejętności komunikacyjne. Po obiedzie w szkolnej stołówce wraz z panią Hanią Kowalik zwiedziliśmy pod przewodnictwem ks. Grzegorza Koniecznego najważniejszą część centrum Poznania: Zamek Cesarski, Pl. A. Mickiewicza, pomnik Enigmy, kościół św. Marcina, Pl. Wolności, Zamek Królewski Piastów, Stary Rynek i Ratusz, kościół farny. Po wymagającym spacerze i deserze wzięliśmy udział w pasjonującym pokazie wypieku rogala świętomarcińskiego w Muzeum Rogala. Nie obyło się bez degustacji rogali.
Drugi dzień rozpoczęliśmy Mszą św. w dwóch językach: polskim i niemieckim. Po niej warsztaty o legendzie o poznańskich koziołkach na iPadach z aplikacją „Animator” poprowadziła z grupą naszych uczniów pani Anna Lendzioszek-Rogaska. Po zaprezentowaniu sympatycznych efektów pracy udaliśmy się na wycieczkę do Puszczykowa. Poza zwiedzeniem Muzeum podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera zażywaliśmy urokliwej wiosennej atmosfery Wielkopolskiego Parku Narodowego, spacerując wzdłuż Warty.
Kolejny dzień to całodniowy wypad do Torunia. Mogliśmy się namacalnie przekonać, że owo miasto to „Gotyk na dotyk”. Spacerując ciasnymi uliczkami starego miasta obok domu Mikołaja Kopernika, zaglądając niekiedy w podwórza, mogliśmy poczuć klimat niezwykłego miejsca, co szczególnie zrobiło wrażenie na naszych niemieckich gościach.
Wtorek był czwartym dniem wymiany. Najpierw nasi goście wzięli udział w małych grupach w lekcjach języków obcych: niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego – wraz z uczniami naszej szkoły. Później poznaliśmy najstarszą historycznie część Poznania, czyli Ostrów Tumski. Zwiedziliśmy Rezerwat Archeologiczny „Genius loci” i poznańską katedrę, by w końcu niestandardowo doświadczyć wyspy tumskiej i Śródki, biorąc udział w grze miejskiej „Odkrywcy Poznania”. Zabawa terenowa przysporzyła nam niemało trudu intelektualnego, ale radość z rozwiązania zagadek pozwoliła jeszcze lepiej zapoznać się z tą niesamowitą i historycznie ważną częścią Poznania i kolebką Państwa Polskiego. Wieczorem spotkaliśmy się jeszcze raz w szkole, by wziąć udział w przygotowywanej przez siebie w różnych grupach zabawie „Escape room” w temacie historii i zabytków Poznania.
W środę wyjechaliśmy na ostatnią wycieczkę do fabryki porcelany w Chodzieży. Po żywym oprowadzeniu nas po fabryce i wyjaśnieniu tajników produkcji istnych dzieł sztuki, mogliśmy się przekonać, że pracujący tam ludzie to prawdziwi artyści. W sklepie firmowym nie tylko mogliśmy podziwiać najpiękniejsze dzieła, ale też co nieco zakupić. Popołudnie spędziliśmy aktywnie na Jump Arenie na poznańskim Grunwaldzie, a później już w rodzinach zostały nam ostatnie chwile z naszymi gośćmi z Niemiec.
W czwartek wspólnie zjedliśmy śniadanie w szkolnej stołówce. Następnie był czas na podziękowania i certyfikaty uczestnictwa. Ankieta ewaluacyjne pokazała mocne strony wymiany, jak i propozycje ulepszeń. Bardzo szybko nadszedł czas odjazdu niemieckiej grupy i zarazem zakończenia wymiany. Po ostatnich słowach niemieckich nauczycieli pani Reinhild i pana Alberta oraz nie bez wzruszających pożegnań, rozstaliśmy się, ufając, że jeszcze kiedyś się spotkamy, a nowe znajomości przerodzą się w dłuższy kontakt.
Rzeczywiście nowe doświadczenia poszerzają horyzonty, uczą komunikacji w obcym języku i pozwalają poznać nowych, ciekawych ludzi i kultury. To były dobre szanse, które mogliśmy owocnie wykorzystać.
Koordynatorami wymiany ze strony polskiej są ks. Grzegorz Konieczny i p. Anna Lendzioszek-Rogaska.
Projekt wymiany polsko-niemieckiej został dofinansowany przez „Polsko-niemiecką Współpracę Młodzieży”.
Opr. ks. G. Konieczny