Na przełomie listopada i grudnia klasy szóste wraz z Wychowawczyniami, p. Beatą Przyborowską i p. Joanną Tritt, uczestniczyły w „Średniowiecznym jarmarku” – projekcie pozwalającym w różnorodny i twórczy sposób utrwalić zagadnienia związane z wymienioną epoką. Pierwszym etapem projektu była wspólna wycieczka szlakiem średniowiecznego Poznania – odkrywanie romańskich i gotyckich ciekawostek w Zamku Królewskim na Wzgórzu Przemysła, w okolicach Starego Rynku oraz podczas warsztatów w Muzeum Archeologicznym.

Natomiast w środę, 6 grudnia, urodziwe białogłowy i dzielni wojowie wypełnili swoją barwną obecnością średniowieczny jarmark w budynku naszej szkoły, którego zwieńczeniem była iście królewska uczta, pieczołowicie przygotowana przez cudowną rodzicielską starszyznę… Warto wspomnieć, że obie klasy w scence rodzajowej z przymrużeniem oka zaprezentowały różne warstwy społeczne i średniowieczne zawody. Ponadto, uczniowie mogli podzielić się zdolnościami kaligraficznymi i znajomością łaciny, rozpoznawaniem ziół i medykamentów czy sprawdzić swoją wiedzę historyczną i geograficzną, dotyczącą epoki. Wreszcie, mężni rycerze, zdobywając damy swego serca, stanęli ze sobą w szranki podczas (bez)krwawej walki na miecze i innych, wymagających nie tylko hartu ducha, konkurencji sportowych.

Pięknym ukoronowaniem projektowych zmagań był wspólnie przez obie klasy wykonany taniec średniowieczny, którego absolutnie nie można było nazwać danse macabre, a raczej – tańcem radości, integrującym wszystkie średniowieczne stany…

Opracowała: Joanna Tritt

Fotografie: Małgorzata Stachowiak, Beata Przyborowska, Klaudia Jakubek