SPOTKANIE NAUCZYCIELI W

STRASBURGU  WE FRANCJI  21.05 –25.05.2019

W RAMACH PROJEKTU ERASMUS +

„UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNE SĄ WAŻNE  CZYLI OD TEORII DO PRAKTYKI W SZKOLE”

            W dniach 21-25.05. 2019 r. odbyło się  ostatnie już spotkanie   w ramach projektu Erasmus+. Miejscem spotkania był Strasburg. Wzięło w nim udział 14 nauczycieli z  Holandii, Włoch, Rumunii, Polski i Grecji. Tym razem nie było żadnej szkoły, która nas gościła, wszyscy byliśmy gospodarzami i organizatorami spotkania.

Celem spotkanie było podsumowanie dwuletniej współpracy w ramach projektu Erasmus+, uaktualnienie strony internetowej i omówienie odpowiedzi na pytanie do raportu końcowego.Najważniejsze punkty obrad:

  1. Praca nad raportem końcowym.
  2. Sprawdzenie listy kontrolnej wszystkich działań.
  3. Omówienie jaki miał projekt wpływ na szkołę, uczniów i nauczycieli.
  4. Rozpowszechnianie projektu – omówienie form.
  5. Prezentacja wyników testów ewaluacyjnych.
  6. Kryteria oceny projektu.
  7. Uaktualnienie strony internetowej i grupy na FB

Udało nam się również wygospodarować trochę czasu na zwiedzanie miasta i okolicy. Strasburg jest stolicą i głównym ośrodkiem gospodarczym Alzacji. Ze względu na swoje położenie, blisko granicy, widać tu bardzo silne wpływy niemieckie.

  1. Zwiedziliśmy przepiękną katedrę Najświętszej Marii Panny w Strasburgu, która jest przykładem średniowiecznej XII-XV wiecznej architektury, łączącej cechy późnego romanizmu i wczesnego gotyku. Budowla ta, wzniesiona z czerwonego piaskowca, łączy w sobie elementy obu kultur, niemieckiej i francuskiej.
  2. Byliśmy też pod wrażeniem malowniczej Petite France, czyli Małej  Francji, dawnej dzielnicy rybaków i garbarzy – ulice nadal noszą  nazwy ich profesji – a dzisiaj główna atrakcja turystyczna pełna jest restauracji i hoteli. Średniowieczna starówka w Strasburgu została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  3. Plac Klebera, centralny plac miasta w dzielnicy handlowej. Kleber był dowódcą w czasie rewolucji francuskiej, ale nazwa ta jest znana głównie jako marka opon.
  4. Zobaczyliśmy też pomnik Guttenberga, który spędził w Strasburgu dużą część swojego życia.
  5. Odwiedziliśmy  zabytkowe miasto Colmar, gdzie zachował się cały urbanistyczny podział ulic, a serce miasta stanowi niezwykle malownicza starówka z licznymi odrestaurowanymi, kolorowymi domami z muru pruskiego, zwana „Alzacką Wenecją”
  6. W okolicach Strasburga jest wiele podobnie uroczych małych miejscowości, z których udało nam się zobaczyć trzy: Equisheim, Turckheim i Kaysersberg.

Niestety, było to ostatnie spotkanie projektowe, przez dwa lata wspólnej pracy nad projektem zdążyliśmy się zżyć i zaprzyjaźnić. Trudno było się rozstać, ale z pewnością, doświadczenia, zawarte przyjaźnie i wspomnienia zostaną na zawsze.